Mieszkania na sprzedażDomy na sprzedażDziałki na sprzedażObiekty komercyjne na sprzedaż
Mieszkania na wynajemDomy na wynajemDziałki na wynajemObiekty komercyjne na wynajem
Formularz kredytowy
Zgłoś swoją ofertę nieruchomości
Kupimy nieruchomość za Ciebie
Formularz kredytowy

Wydarzenia

Wtorek, 1 lutego 2011

Umowa przedwstępna w biurze pośrednictwa czy notarialna ?

Zapisy w umowie przedwstępnej zabezpieczające wykonanie umowy.

 

Problemem przed którym staje sporo osób podpisujących umowy przedwstępne, jest to, w jakiej formie ją zawrzeć – aktu notarialnego czy w zwykłej formie pisemnej.  

Większość osób decyduje się na tę drugą, bo nie trzeba wtedy płacić taksy notarialnej. Z drugiej strony, tylko w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej sprzedaży nieruchomości w formie aktu notarialnego istnieje możliwość wyegzekwowania od kontrahenta zawarcia umowy przyrzeczonej, czyli zmuszenia go na drodze sądowej do tego, żeby nieruchomość sprzedał. Pozwala na to art. 390 § 2 Kodeksu cywilnego. Wyrok sądu zastępuje oświadczenie strony, która uchyla się przed zawarciem umowy. Takiej możliwości nie ma, jeśli umowa została zawarta w zwykłej formie pisemnej. 
Dzięki zawarciu umowy przedwstępnej w formie aktu notarialnego kupujący może ujawnić w księdze wieczystej nieruchomości swoje roszczenie o zawarcie umowy przyrzeczonej. Zabezpiecza to nabywcę na wypadek, gdyby sprzedający już po zawarciu umowy przedwstępnej chciał wycofać się z transakcji i sprzedać nieruchomość innej osobie.
Najczęstszym sposobem zabezpieczenia wykonania umowy przedwstępnej jest wręczenie przez kupującego zadatku. Jeśli do zawarcia umowy nie dojdzie z przyczyn leżących po stronie kupującego, to sprzedający może od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować. Jeśli zaś z przyczyn, za które odpowiedzialność ponosi sprzedający, to kupujący ma prawo bez wyznaczania dodatkowego terminu od umowy odstąpić i żądać od niego sumy dwukrotnie wyższej niż wręczony zadatek. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała. Jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi.
Zdarza się, że już po zawarciu umowy przedwstępnej kupujący jest zmuszony wycofać się z niej, bo np. nie dostał kredytu na zakup nieruchomości. Niewywiązanie się z umowy przedwstępnej z reguły wiąże się z negatywnymi konsekwencjami – utratą zadatku czy koniecznością zapłaty odszkodowania. Warto wówczas mieć możliwość wskazania innej osoby, która wstąpi w prawa i obowiązki wynikające z umowy przedwstępnej zamiast dotychczas zobowiązanego do kupna nieruchomości lub razem z nim.

(Informacja z Forum Zarządzania Nieruchomościami)

Kupując nieruchomość w naszym biurze - przygotujemy Ci umowę przedwstępną bez żadnych opłat, uznawaną przez wszystkie banki, pomożemy w uzyskaniu kredytu i zabezpieczymy obie strony przed konsekwencjami !

Zapisz się do newslettera

Polska Federacja Rynku NieruchomościRzeszowskie Stowarzyszenie Pośredników w Obrocie NieruchomościamiMLS RzeszówFagora.pl - portal wiarygodnych ofert nieruchomości tylko od specjalistówRealtor.comWorldpropertiesKarta Praw Klienta PośrednikaPrzemyśl - nasze miasto całą dobęPrzemyskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej

Korzystając z naszego serwisu bez zmiany ustawień dotyczących cookies wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.X Zamknij